XAWERY ŻUŁAWSKI

DYREKTOR KREATYWNY

Absolwent PWSFTViT w Łodzi, reżyser i scenarzysta. W fabule zadebiutował filmem pt. „Chaos”, za który otrzymał m.in. Złotego Lwa za najlepszy debiut reżyserski w 2006 r. na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni oraz Grand Prix „Wielki Jantar” na Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film” w 2007 roku. Jednym z największych sukcesów reżysera jest zrealizowana w 2009 roku adaptacja powieści Doroty Masłowskiej „Wojna polsko-ruska”. Za film otrzymał m.in. Srebrne Lwy na FPFF w Gdyni, Nagrodę Publiczności na Międzynarodowym Festiwalu Kina Niezależnego „Off Camera” w Krakowie, nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym „Tofifest” w Toruniu czy Wrocławską Nagrodę Filmową w konkursie „Nowe Kino Polskie” na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym „Nowe Horyzonty”.
Film „Mowa ptaków”, nakręcony na podstawie scenariusza Andrzeja Żuławskiego, za który otrzymał m.in. Nagrodę Jury Młodzieżowego na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, Złotą Taśmę (Nagrodę Koła Piśmiennictwa Filmowego SFP) w kategorii: film polski Wyróżnienie oraz był nominowany do Nagrody im. Krzysztofa Krauzego (przyznawanej przez Gildię Reżyserów Polskich). Ostatnim filmem w reżyserii Xawerego była „Apokawixa”, za którą dostał Nagrodę Złotego Pazura za Inne Spojrzenie na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Jest to pierwszy polski film zombie. 

Cookies są przetwarzane przez Państwa przeglądarkę zgodnie z polityką cookies. Pozostając na stronie, wyrażasz zgodę na wykorzystanie tej technologii. Dowiedz się więcej.

Zamknij